Nieuczciwa konkurencja w świetle polskiego prawa jest definiowana jako działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta. Całość zagadnienia jest zawarta w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, która została ustanowiona w 1993 roku. Porusza wiele istotnych kwestii dla każdego przedsiębiorcy m.in. zwalczanie nieuczciwej konkurencji.
Klauzula generalna czy lista zamknięta?
Z uwagi na fakt, że opisana definicja odnośnie czynu nieuczciwej konkurencji, która jest dość mocno ogólna, posiada uznaniowe wytyczne, bez wątpienia pozwala sądowi na uznanie takiego zdarzenia, które nie jest bezpośrednio wymienione jako czyn nieuczciwej konkurencji, jest traktowana jako klauzula generalna. Wynika to z faktu, że pomysłowość nieuczciwych przedsiębiorców nie ma praktycznie żadnych granic, przez co wymyślają co chwilę nowsze rozwiązania. Dlatego traktowanie ustawy o zwalczanie nieuczciwej konkurencji jako klauzuli generalnej jest dobrym pomysłem, gdyż pozwala sądowi wyłapać wyjątkowe osobistości biznesowe, które naruszają zasady uczciwej konkurencji.
Sposoby na zwalczanie nieuczciwej konkurencji
Aby zapobiec szerzeniu się niepożądanych zjawisk w gospodarce, zostały szczegółowo opisane sposoby na zwalczanie nieuczciwej konkurencji. Wśród nich można znaleźć zaniechanie niedozwolonych działań, usunięcie skutków owych działań czy złożenie jednokrotnego lub wielokrotnego oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Wyżej wymienione działania może żądać każdy przedsiębiorca, którego interes został zagrożony lub naruszony.
Więcej informacji znajdziesz na stronie https://rgw.com.pl/.