Jak uzyskać zadośćuczynienie Kraków?

Na myśl o przydługich procesach sądowych na pewno każdemu przewraca się w żołądku. Przewlekłość wymiaru sprawiedliwości to w dodatku coraz bardziej pogarszający się problem. Chciałoby się powiedzieć — nie pakuj się w kłopoty! To nie zawsze jest jednak możliwe, dlatego opowiemy dziś, jak uzyskać zadośćuczynienie Kraków w sprawny sposób.

Podstawa prawna zadośćuczynienia

Pierwszym krokiem jak uzyskać zadośćuczynienie Kraków samodzielnie jest podjęcie decyzji, na jakiej podstawie prawnej chcemy się go domagać. Otóż ten sam czyn w postaci szkody na osobie lub naruszenia dóbr osobistych zazwyczaj będzie się kwalifikował pod dyspozycję kilku przepisów i norm prawnych.

zadośćuczynienie jak dostać

Tryb dochodzenia zadośćuczynienia

Kolejnym zagadnieniem jest tryb dochodzenia zadośćuczynienia. Zagadnienie to jest typowym przedmiotem postępowania cywilnego, natomiast może zostać zasądzone także w postępowaniu karnym. Nosi to nazwę akcji cywilnej. Jak uzyskać zadośćuczynienie Kraków w postępowaniu karnym? Aby do tego doszło, wcześniej musi wystąpić czyn zabroniony na mocy prawa karnego, a następnie musi zostać wszczęte postępowanie karne.

Fachowa pomoc prawna

Jeżeli w grę wchodzą duże sumy pieniędzy, warto zastanowić się nad wynajęciem prawnika — adwokata lub radcy prawnego. Zamiast samemu spędzać długie godziny nad kodeksami i ustawami odrębnymi lepiej zdać się na wiedzę i doświadczenie profesjonalisty. Radca prawny wie, jak uzyskać zadośćuczynienie Kraków m.in. zna terminy sądowe i ustawowe, wie, jak się przygotować i co powiedzieć na rozprawie.

Dowiedz się więcej na https://kancelariafojtik.com/odszkodowanie-za-wypadki/!