Zestaw rad dla osób, które pragną przekształcić swą działalność w spółkę

Niezwykle często przed człowiekiem posiadającym jednoosobową organizację gospodarczą – szczególnie przed takim, jakiego przedsiębiorstwo zaczyna energicznie się rozrastać – jawi się dylemat, czy nie lepiej będzie przeobrazić własną organizację w spółkę z zawężoną odpowiedzialnością.

Istnieją trzy rozwiązania na przeprowadzenie takiej transformacji swej działalności:
1) Uformować zupełnie nową jednostkę, jaka przechwyci
uprzednią firmę;
2) Aportować przedsiębiorstwo do organizacji;
3) Przeistoczyć działalność w spółkę na mocy art. 551 § 5 Statutu spółek handlowych.

Wobec tego – jak przekształcić działalność w spółkę?

Takie zmienienie działalności nie bywa jednak wcale takie bezproblemowe – wytwarza moc wydatków plus jest w stanie przebiegać nawet kilka miesięcy. Prawidłowo więc przyszykować się na niezły koszt i wyposażyć się w cierpliwość… .

A więc jedno po drugim. Na początku należy przygotować program przeistoczenia przedsiębiorstwa w organizację z o.o. Najważniejsze, żeby w tego rodzaju dokumencie została zawarta wycena majątku przedsiębiorstwa na dzień jego przeistoczenia. Dokument tego typu musi poświadczyć notariusz, później powinno się przekazać go kompetentnemu rewidentowi, jaki w czasie dwóch miesięcy ma dokument ów rozpatrzyć.

Następnie wypada stworzyć zakomunikowanie o przekształceniu, odpisać statut organizacji, określić wartość majątku przedsiębiorcy i również utworzyć protokół pieniężny dotyczący ostatniego miesiąca firmy, wszystko opatrzone dobrą datą.

Z kolei, po zaaprobowaniu projektu, należy mianować odnogi organizacji (nade wszystko zarząd, który zdoła funkcjonować nawet jednoosobowy) i zasygnować akt założycielski. Następnie trzeba zgłosić się w KRS oraz przebyć odpowiednią procedurę.

jak przekształcić działalność w spółkę


Ostatnim krokiem przekształcenia jednoosobowej firmy w organizację bywa wyeliminowanie jej z spisu CEIDG. I gotowe!