Zakres usług księgowych

Usługi księgowe Gdańsk to nie tylko rozliczenia z urzędami lecz coraz częściej także usługi doradcze w kwestiach finansowych, prawnych i podatkowych. Rzadko zdarza się, żeby klient tylko przynosił dokumenty i nie dopytywał o szczegóły różnych posunięć w swoim biznesie, które będą wpływały na jego wynik finansowy.
Wachlarz usług księgowych obejmuje w szczególności Prowadzenie Podatkowej Książki Przychodów i Rozchodów, czy też Ksiąg Handlowych, z uwzględnieniem ewidencji VAT, jeśli występuje. Często jednak księgowi zajmują się też kadrami i płacami, doradztwem podatkowym oraz wypełnianie różnych wniosków na potrzeby instytucji finansowych.

usługi księgowe gdańsk
Niekiedy więc usługi księgowe Gdańsk są traktowane jako główny filar specjalizacji od spraw finansowych. Wymaga się, że księgowy będzie wiedział wszystko na temat danego biznesu i pilnował jego finansów w najmniejszym calu.
Obecnie zawód księgowego uległ deregulacji. Mamy więc całe gro osób, które nie wymagają od siebie kompetencji, świadcząc usługi księgowe.
Jest to wprawdzie sprawa indywidualna, czy ktoś się nada do usługowego prowadzenia ksiąg, jednak lata studiów i długa praktyka robią swoje. Na pewno lepiej zaufać osobie z co najmniej 3-letnią praktyką, niż będącej na początku swojej kariery, której się wydaje, że coś wie.
W polskiej rzeczywistości prawniczej poniekąd każdy księgowy, nawet najbardziej doświadczony, ma prawo do pomyłki. Przepisy się zmieniają w bardzo szybkim tempie a interpretacja goni interpretację. W związku z niepewnością jaka panuje nad tą profesją, ceny usług księgowych są niewielkie. Często księgowi się nie doceniają, a istnieje też mnóstwo biur, gdzie prowadzący je księgowi, nie mają Certyfikatu Ministra Finansów, nie musieli przedzierać się przez długą ścieżkę nauk i praktyk. Biorąc pod uwagę, że dla niektórych przedsiębiorców księgowość jawi się tylko jako wpisywanie cyferek w odpowiednie rubryki, według dziecinnie logicznych zasad, często zaufają oni też tej drugiej grupie niecertyfikowanych księgowych.
Usługi księgowe Gdańsk są wszakże prawie jak usługi prawnicze. Dlaczego więc od prawników wymaga się studiów i praktyk? Niegdyś nie tylko po studiach finansowo-rachunkowych, ale także po studiach prawniczych można było zostać księgowym (po uzupełnieniu odpowiedniej specjalizacji) i myślę, że był to trafny wybór ścieżki.

usługi księgowe gdańsk VAT
Podsumowując, od księgowych wymaga się szerokiej wiedzy i dużych kompetencji. Sposób na powiększenie liczby księgowych przez deregulację tego zawodu nie wpływa jednak na jakość usług, ponieważ zmniejszają się koszty i świadomość społeczna, że zawód księgowego to nic nadzwyczajnego, ponieważ może go wykonywać każdy.