Wybrane akcesoria liturgiczne

Czasami przychodzi w życiu taki moment, kiedy musimy napisać bądź poprowadzić wykład na temat, w którym jesteśmy kompletnie zieloni. Wiadomo, nikt z nas nie może być ekspertem w każdej dziedzinie życia codziennego. Jedni znają się na samochodach i wiedzą wszystko na ich temat. Od wersji wyposażeniowych dowolnego modelu dostępnego na rynku po szczegółowe zasady działania silników. Inni znowu są ekspertami w dziedzinie medycyny, potrafią na podstawie kilku objawów postawić diagnozę i zalecić stosowne leczenie. Choć byśmy chcieli, nigdy nie będziemy wiedzieć wszystkiego. Ale stale należy się uczyć i poznawać nowe dziedziny tak, aby wiedzieć dużo. To świetne uczucie, gdy w towarzystwie jako jedyni jesteśmy w stanie objaśnić co dane słowo, dajmy na to, znaczy. Dziś wyjaśnimy sobie trzy pojęcia z dziedziny nam bliskiej, a jednocześnie takiej, na której temat przeciętny człowiek nie wie zbyt wiele.

monstrancja

Akcesoria liturgiczne

Wielu mogłoby się teraz obrazić, ale wiecie na przykład czym jest paschał? Jeżeli wiecie to świetnie, gratuluję! Jeżeli nie, spieszę wyjaśnić. Paschał jest to duża woskowa świeca, zapalana w Wigilię Paschalną i ustawiana w centrum kościoła, zwykle w okolicach ambony na czas Okresu Wielkanocnego. Symbolizuje ona katolikom zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa.
Czym natomiast jest druga rzecz, ornat? Otóż ornat to nic innego jak szata liturgiczna, zakładana przez kapłana podczas sprawowania mszy świętej. Ornatu używa się w kościołach rzymskokatolickich, starokatolickich, luterańskich i anglikańskich. Jest główną szatą liturgiczną. Jego kolor zależy od aktualnego okresu liturgicznego, który obowiązuje w kościele.
Ostatnim z zagadnień będzie monstrancja. Czym jest? Monstrancja to słowo pochodzące od łacińskiego określenia monstrare, które oznacza pokazywać. Jest ona naczyniem liturgicznym, służącym do przechowywania w nim hostii celem wystawiania na ołtarz podczas nabożeństw, a także błogosławienia wiernych.