W jakich miejscach poszukiwać monet – wykopki, wykrywacze metalu

Monety kolekcjonerskie to bilon wykonany z metali szlachetnych (głównie srebra i złota i innych stopów), które bije się zasadniczo dla utrwalenia sławnych osób czy też istotnych wydarzeń. Obok posiadania określonego nominału, na ich koszt oddziałuje zazwyczaj skład kruszcu i niekiedy trendy rynkowe (tzw. wartość kolekcjonerska).

monety złote

Zależnie od ciała emitującego, tego typu monety będą posiadać status de jure – czyli być normalnym środkiem pieniężnym czy też stanowić jedynie obiekt medalierski (kwalifikuje się tutaj przede wszystkim emisje prywatne, niezwiązane z żadnym bankiem, do których dana instytucja ma prawo). Żadne z nich nie będą monetami sensu stricto, albowiem nie mają wykorzystania praktycznego w charakterze środka płatniczego.

Monety kolekcjonerskie nieraz wytwarzane są w rozmiarach niestandardowych oraz z przeróżnego typu dodatkami. Na przykład mogą mieć postać prostokątnego klipu z dodatkiem bursztynu lub cyrkonii. Poddaje się je czasem także procesowi platerowania szlachetnym metalem a także utlenianiu. Monety tego typu wytwarza się w małych ilościach (optymalnie do parunastu tysięcy egzemplarzy). Nie wstępują do obiegu pieniężnego, zatem te najbardziej cenne są w idealnym stanie, bez zauważalnych zniszczeń i szram.

monety nbp

Monety kolekcjonerskie wytwarzane są przeważnie przy użyciu stępla lustrzanego, a chowa się je w plastikowe kapsułki. Monety złote prócz tego kładzie się w specjalnym etui. Do każdej monety dodawany jest certyfikat. Monety utworzone ze srebra pakowane są tymczasem w blistry.

Biorąc pod uwagę koszt surowców a także szlachetność, monety kolekcjonerskie posiadają wyższą wartość emisyjną aniżeli widoczny na nich nominał. Monety pięciozłotowe wymieniane są jednak po cenie nominalnej. Od 2014 roku monety NBP emituje z nominałem 5 zł, które mają te same parametry jak bilon będący w obiegu. Seria monety o tytule „Odkryj Polskę” i przewiduje 2 emisje na rok.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem numizmatycznym http://www.e-kolekcjoner.pl