Szybki transport

Bardzo często zdarza się, że klienci potrzebują przetransportować swoje produkty w bardzo krótkim czasie. Niejednokrotnie są to odległości przekraczające dwa tysiące kilometrów. Chcąc pokonać ten dystans autem wyposażonym w tachograf, musimy liczyć się z tym, że będzie to trwało przynajmniej trzy dni, jako że dobry kierowca jest w stanie pokonać około siedemset kilometrów dziennie – jeśli drogi są w dobrym stanie.

transport dedykowany

Co zrobić, kiedy towar musi być dowieziony w maksymalnie trzydzieści godzin?

Załóżmy, że klient potrzebuje dostarczyć z południa Włoch do Manchesteru część zamienną do maszyny, przez którą stanęła cała produkcja. Musimy część odebrać w środę wieczorem i dostarczyć na piątek.Duże auto ciężarowe nie ma szans dojechać na czas. Wprawny spedytor od razu wybierze transport dedykowany. Są to najczęściej małe busy pięciopaletowe, tzw. „blaszaki” lub większe busy typu „plandeka” mieszczące siedem i więcej palet. Ich plus polega na tym, iż nie posiadają tachografu, czyli urządzenia ograniczającego czas pracy kierowcy. Zatem wyspany „busiarz”, który robi transport dedykowany, jest wyspany i zna się na swojej pracy jest w stanie dziennie pokonać nawet tysiąc pięćset kilometrów – wszystko zależy od jego wytrzymałości. Ale transport dedykowany to nie zawsze transport ekspresowy. Klient może zamówić „dedyka” także wtedy gdy nie chce aby jego towar był zapakowany razem z innymi przesyłkami. Zmniejsza to ryzyko uszkodzenia czy kradzieży podczas przewozu.

Wszystko zależy ile klient posiada funduszy na zorganizowanie transportu. Opcje dedykowane są na ogół droższe, ale za to bardziej bezpiecznie. Dodatkowo towar będzie na miejscu rozładunku dużo szybciej niż miałoby to jechać w ładunku częściowym czy w doładunku na aucie typu bus. Dla przewoźnika na ogół nie robi to różnicy czy będzie wiózł paczkę, która waży pięćdziesiąt kilogramów czy osiem palet o masie siedemset kilogramów. Liczą się przebyte kilometry za które większość spedycji płaci określone sumy (często w transporcie na terenie UE jest to 0.35 EURO za każdy kilometr).