Przydatne wiadomości o borówkach amerykańskich

Owoce już dawno ceniono, jako doskonałe źródło witamin, mikro i makroelementów. Swoją popularność zawdzięczają również nieskomplikowanym metodą konserwowania i przyrządzania.
Doskonałym przykładem jest znana od dawna borówka amerykańska, często zwana także borówką wysoką. Krzew owocowy z rodziny wrzosowatych, dorastający do 200 centymetrów wysokości, niepodatny na przymrozki i co istotne – ulegający chorobom i pasożytom, przez co, nie wymagający oprysków.

borówka amerykańska odmiany

Wyhodowano wiele podgatunków borówki amerykańskiej.

Próbując wykonać choćby krótkiej klasyfikacji, należy wymienić odmiany dzieląc je pod względem: zapotrzebowań gruntowych, długości pędów, pory plonowania, wielkości owoców, plenności czy trudności hodowli.
Wszelki z hodowców, ogrodników, działkowców, jak również entuzjaści hodowli roślin na balkonie (bo i w ten sposób można hodować niektóre odmiany borówki wysokiej), znajdą a także dopasują do własnych predyspozycji któryś z podgatunków.
Wybór jest ogromny.

Borówka amerykańska odmiany:

Biloxi – wczesna odmiana o niebywale smacznych owocach,
Bluecrop – traktowana jako najbardziej wartościowa oraz często sadzoną na Ziemi,
Bluegold, Brygitta, Bonus – ta odmiana ma niezwykle duże owoce,
Darrow – bardzo plenna odmiana.
Duke, Chandler – ta z kolei długo owocuje i jest w pełni mrozoodporną odmianą.

Następnie:

Herbert – jest jedną z najpyszniejszych,
Elliott Eliot – dojrzewa późno, racząc nas przepysznymi, pełnowartościowymi plonami.
Nelson, Spartan, Patriot to kolejne z podgatunków tej wspaniałej rośliny.

Nie sposób, w tak krótkiej notatce wyszczególnić wszystkich odmian, a tym bardziej zaprezentować specyficzne aspekty każdej z nich.

Borówka amerykańska doczekała się wielu podgatunków, które perfekcyjnie dopasowują krzak do naszych potrzeb. Czynią tą roślinę nie dość, iż atrakcyjną, to również poprzez prostotę uprawy, wyczekiwaną w naszych ogródkach.

Zaakcentowania godzien jest fakt, iż bez względu na posiadaną odmianę, owoce tej rośliny zdobić mogą wiele stołów i zadowolić najbardziej nawet wymagające gusta.