Porównanie – Warszawa a Wrocław

http://connectthedots.pl/aplikacja-mobilna-benericetti-wirtualny-lookbook-dla-wloskiego-producenta-skor/

Wiele osób, w szczególności świeżo upieczeni absolwenci, zastanawia się nad tym, w którym polskim mieście najlepiej byłoby ułożyć sobie życie. W tym artykule postaramy się pokrótce opisać największe różnice między dwoma popularnymi i dużymi polskimi miastami – Warszawą i Wrocławiem. Mamy nadzieję, że wypunktowanie najważniejszych różnic pozwoli rozwiać wątpliwości i podjąć tę ważną życiową decyzję.

Biorąc pod uwagę rynek pracy, obydwa miasta mają wiele do zaoferowania. W ciągu ostatnich kilku lat do Wrocławia przeprowadziło się wiele międzynarodowych firm, które cyklicznie poszukuje młodych talentów w branżach takich jak finanse, informatyka, czy inżynieria. Jest też duże zapotrzebowanie na programistów i specjalistów od baz danych. Dla osób władającymi językami obcymi Wrocław idealnym miejscem do szukania pracy. Wiele międzynarodowych korporacji poszukuje osób mówiących w szczególności w rzadkich językach do centr wspólnych.

Warszawa z kolei coraz bardziej rozwija się, jeżeli chodzi o branże typu logistyka, czy IT. Stawki są tylko trochę wyższe niż te we Wrocławiu, aczkolwiek jako, że miasto jest dużo większe, to liczba firm i rotacja jest dużo większa. Z tego też względu mówi się, że w Warszawie łatwiej jest zrobić karierę. Jest to dużo większy rynek, niż ten Wrocławski, co wpływa na to, że przyciąga również niszowe branże. Dzięki temu również osoby z rzadkim zawodem mają szanse na pracę w swoim sektorze.

Kwestia jakości życia jest podobna w obu miastach. Można znaleźć mieszkania do kupna, czy wynajmu zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Jest bardzo duże zapotrzebowanie na nowe apartamenty, co napędza deweloperów i widać bardzo dużo nowo powstających inwestycji. Koszty mieszkań w stolicy jednak są zdecydowanie wyższe. Średnia cena w roku 2017 za metr kwadratowy mieszkania z pierwszej ręki wynosiła ponad 8 tysięcy złotych, natomiast w stolicy Dolnego Śląska była ona o około 2 tysiące złotych niższa. Jeżeli chodzi o wynajem, to różnica w cenach między miastami wyglądała podobnie.

Myśląc o przeprowadzce należy wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych czynników, które mogą ułatwić nam życie. Są to między innymi dostępne środki transportu publicznego, czy korki w mieście. Jako, że nie samą praca żyje człowiek, to kluczowymi będą również inne rzeczy, jak ilość zieleni miejskiej, czy wydarzeń organizowanych dla dzieci. Jednakże niezależnie od wyboru, oba miasta rokują bardzo dobrze na przyszłość i rozwijają się w niesamowitym tempie.