Pokarm bez glutenu

Gluten to proteina, która znajduje się w zbożach takich jako żyto, pszenica bądź owies. Jednak jego źródłem będzie znacznie większa ilość towarów konsumpcyjnych, w tym też tego typu, jakie mało kto podejrzewałby o skład glutenu. Z własnej żywności muszą usunąć je nie jedynie osoby cierpiące na celiakię, jednak też wszelcy ci, którzy walczą z alergią na ten komponent albo nietolerancję pokarmową.
Żywności bezglutenowej nie powinno się przeto uważać za odchudzającą. Ma ona wzór kuracji zdrowotnej, bo przejście na nią to dla ludzi z tymi schorzeniami to jedyna sposobność na polepszenie nastroju oraz zatrzymanie zdrowia.

żywność bezglutenowa

Podstawa podobnego sposobu żywienia to artykuły bez glutenu. Na przekór przekonaniom bywa ich całkowicie sporo. Część potraw z ekologicznych źródeł nie zawiera glutenu, przeto można ją ocenić za bezpieczną dla ludzi na kuracji. Wymienić tu da się np. rześkie warzywa i owoce, ryby, mięso, jaja, ryż i dodatkowo zboża tego typu jak kukurydza, proso, gryka, amarantus czy tapioka. Do artykułów bezglutenowych wliczają się też inne, przetworzone. Oznaczone będą one specjalnym odciskiem, a w sklepach umiejscowione zwykle na wydzielonych półkach.

żywność bez glutenu

Sprzedaż tego typu produktu jak żywność bezglutenowa jest większa oraz swobodniej dostępna aniżeli jeszcze parę lat temu. Obejmuje między innymi wypieki i makarony produkowane z ziaren bezglutenowych, słodkości bądź gotowe mieszanki do pieczenia bułek lub ciastek. Dodatkowo odnaleźć można też przeróżne gatunki mąki, jak: ziemnaczaną, kukurydzianą, gryczaną czy ryżową. Postaci nietolerujące glutenu zazwyczaj wybierają odrębne produkowanie posiłków w mieszkaniu. Idzie tu głównie o placki. Aby były w całości bezpieczne, niezbędna bywa mąka bezglutenowa. Glutenu nie mogą mieścić również pozostałe komponenty używane do wypiekania, jako na przykład proszek.

Markety z żywnością bez glutenu oferują jeszcze większy wachlarz. Stąd zakupy są dziś o wiele prostsze aniżeli dawniej.