Oliwienie łożyska ślizgowego

Ciężko będzie sobie wyobrazić teraz jakiekolwiek urządzenia techniczne, w tym maszyny, jakie nie będą zaopatrzone w łożysko. To oczywiście ten element powoduje, że odrębna część urządzenia realizuje ruch obrotowy, umożliwiając działanie pozostałych podzespołów urządzenia. Z tego względu fabrykanci łożysk starają się, żeby były one wytrzymałe, i dodatkowo odporne na wpływ wielu czynników, w tym na korozję bądź nadmierne tarcie.

panewki

Łożyska ślizgowe – główne rodzaje

Pośród łożysk, jakie spotykamy na polskim rynku, wyszukać zdołamy w szczególności łożyska ślizgowe. Ich znamienną właściwością jest brak ruchomych modułów pośredniczących. One same można podzielić na suche, powietrzne oraz olejowe. Pierwsze z nich mają ogromne użycie w urządzeniach, w jakich połączenia cechują się małym obciążeniem. Powietrzne stosowane są głównie w sprzętach precyzyjnych, a olejowe tam, gdzie będziemy mieć do czynienia z niezwykle silną eksploatacją.

Z czego uformowane będą łożyska ślizgowe? Z elementu obrotowego, który umieszczony jest w panewce. Wały oraz panewki mają obowiązek znakomicie ze sobą współdziałać, tak aby napędzać mechanizm do działania i uczynić jego pracę niezawodną oraz totalnie bezpieczną. Właściwością charakterystyczną panewki jest kontur przypominający pierścień. Bardzo często także w położeniu, gdzie mamy styk panewki z elementem obrotowym, posiada dodatkowe rowki, jakie sprzyjają równomiernemu rozprowadzaniu specyfiku smarującego, który chroni przed nadmiernym tarciem. A z jakich materiałów jest wykonywana? Na rynku jest multum materiałów, z jakich uzyskuje się panewki. Dlatego też możemy natknąć się na panewki skonstruowane z tworzywa sztucznego, brązu czy z szarego żeliwa. Dobiera się je zwykle indywidualnie do pozostałych fragmentów mechanizmu, przez co łożyska ślizgowe mogą wykonywać swoją pracę idealnie.

łożyska ślizgowe

Świat bez łożysk ślizgowych byłby mało ważny. To one poruszają machiny i te małe, i te całkiem duże, które sprawiają, że nasze życie jest o wiele bardziej wygodne.