Jak na przykład upiększyć nasz ogródek?

Najbardziej popupularnym sposobem na włanoręczne postawienie oczka wodnego w ogrodzie jest uformowanie go z właściwej folii. W zamyśle zapewnienia porządnego wyglądu oczka i również odpornego zabezpieczenia go, należy to wykonać nadzwyczaj starannie i drobiazgowo. W pierwszym etapie konstruowania oczka należy wybrać właściwy model sprężystej wykładziny, która będzie wodoodporną przerwą między iemi a wnętrzem oczka. Nim poczynimy zakup, powinno się obliczyć wymiar zbiornika i również jego kształt, gdyż te dwa czynniki bezpośrednio wpływają na materiał, z jakiego powinien on zostać utworzony. Przy pomocy wymierzania konturu oczka może być wspomagający gumowy wąż lub sznurek. Po wskazaniu obrysu powinno się zrobić pomiary określonego obrębu – jego długość oraz szerokość i dodatkowo pojemność, jaką chcemy, by miało oczko. Następnym etapem będzie ustalenie wymiarów wykładziny.

Folia na oczko wodne


Folia na oczko wodne powinna mieć długość zasobnika i oprócz tego powinna zostać przedłużona o dwukrotną jego głębię. Przykładowo: o ile zbiornik posiada 1 metr długości plus 1 m ojemności, rozciągłość folii musi mieć 3 metry. Wskazane jest dołożyć dodatkowo kilkanaście dodatkowych centymetrów, aby nie była zbyt przykrótka. Folia do oczka wodnego ma być dokładnie tak szeroka jak oczko plus dodatkowo rozbudowana o dwukrotną jego pojemność – tak samo jak w kazusie rozciągłości. W tego rodzaju wypadku także warto zakupić nieznacznie szerszą wykładzinę – wystarczy kilka bądź kilkanaście dodatkowych centymetrów.

Te dodatkowe cm służą do ubezpieczenia brzegu przed cieknięciem. Folia do oczek wodnych bywa względnie niedroga, a poza tym banalna w użyciu, co umożliwia samowolne modelowanie dna zbiornika. Niestety solidność wszelkiej folii jest ograniczona. W największym stopniu solidne są podłoża z spoistej gumy, to znaczy tak zwanego butylu. Ich wytrzymałość oblicza się na circa 40 lat.