Eugenika w Polsce i na świecie

Eugeniką, określić możemy wszelkie działania mające na celu „ulepszyć” rasę ludzką, jak i zwierzęcą. Prekursorem tej dziedziny był Francis Galton (prywatnie kuzyn Karola Darwina), który uważał, że przetrwać powinny tylko osobniki najlepsze i najsilniejsze.

Na czym polegała eugenika?

Eugenika polegała przede wszystkim na segregowaniu i selekcjonowaniu ludzi. Przykładowo, uważano że osoby „gorsze” społecznie, takie jak np. alkoholicy czy chorzy na epilepsję, powinny być steryzliowani, by dzięki temu się nie rozmnażać.

Nowe potomstwo powinni tworzyć tylko najlepsi – to znaczy najlepiej urodzeni, wykształceni, tzw. elita społeczeństwa. Wg eugeników, miało to zapewnić rozwój pokoleń.

Eugenika w Polsce

Eugenika w Polsce również walczyła o uszlachetnienie i ulepszenie rasy ludzkiej. W Polsce chodziło jednak bardziej o doskonalenie człowieka samo w sobie – zarówno w strefie fizycznej, jak i umysłowej.

Najbardziej znaną instytucją, która zajmowała się polską eugeniką, było Towarzystwo Abolicjonistów, które walczyło z nierządem i chorobami wenerycznymi. Popularne było też Towarzystwo Higieny Praktycznej im. Bolesława Prusa, które organizowało kursy pielęgniarskie, by zwiększać świadomość higieny.

Eugenika a aborcja

W dzisiejszych czasach pojęcie eugeniki przeplata się z kontrowersyjnym tematem aborcji. Wiele osób uważa, że nienarodzone dzieci, szczególnie te chore i obciążone genetycznie, nie mają prawa żyć, są gorsze i słabsze, a więc nie przyczynią się do rozwoju pokoleń. Więcej na ten temat warto przeczytać na stronie fundacji obywatelskiej Życie i Rodzina tutaj: https://www.zycierodzina.pl/eugenika-kiedys-i-dzis/