Co wskazane jest wiedzieć na temat tego w jaki sposób możemy się odmładzać.

Medycyna przeciwstarzeniowa to pojęcie, jakie dla wielu jest pojęciem mało znanym. Tworzy ona bowiem względnie młodą gałąź medycyny, i to niezbyt w naszym kraju popularną (jeszcze!). Czym więc ona jest oraz z jakiej przyczyny powinno się nią zaciekawić?

Otóż medycyna przeciwstarzeniowa, jak nam nazwa wskazuje, ma za zadanie przedłużyć czas życia pacjenta, utrzymać – wbrew przybywających lat – jego wspaniały wygląd, poprawić pamięć, złagodzić niebezpieczeństwo występowania chorób starczych itp. To znaczy, że: jest to następny krok w stronę nieśmiertelności ludzi.

Naturalnie powstają na tym tle pewne obiekcje – czyż naprawdę możemy chwytać proces starzenia w ścisłych, medycznych ryzach? Czy rzeczywiście można obniżyć ryzyko chorób starczych do minimum? Czy Posiadamy aż tak ogromny wpływ na starzejące się nasze ciało? Wątpliwości te nie biorą pod uwagę jednak głównej kwestii profilaktyki przeciwstarzeniowej, to znaczy, że genetyka wyłącznie w 1/5 odpowiada za to, w jaki sposób starość doświadczamy. Pozostałe 4/5 to za to tak zwany styl życia, innymi słowy: sposób odżywiania się, aktywność sportowa, sposoby wypoczynku, nastawienie do życia itd.

medycyna przeciwstarzeniowa


Otóż z tego względu w ramach profilaktyki przeciwstarzeniowej oferuje się np. wczasy dla aktywnych, zmianę diety, dbałość o wypoczynek (i powiązaną z tym walkę z pracoholizmem), czyli oferuje się po prostu zrewidowanie dbałości o własne życie, i to już od najmłodszych lat.

Pozostaje wobec tego kwestia: czy ta nowa dziedzina medycyny przyjmie się w naszym kraju? Zapewne tak, przede wszystkim wskutek tego, że już mamy możliwość obserwować rozmaite turnusy odchudzające i tym podobne działania dla osób w średnim wieku, które chcą odwrócić proces starzenia się. Coraz to częściej słyszy się również o dietach przeciwstarzeniowych, o treningach wstrzymujących dysfunkcje umysłu, słowem: o ponownej refleksji nad własnym życiem oraz starością. Przyjęcie się tej formy medycyny jest więc u nas niezmiernie możliwe.