Co uczynić, ażeby wóz był mniej szkodliwy dla otoczenia?

Wszyscy chcielibyśmy żyć w czystym otoczeniu. Każdy z nas chciałby oglądać błękitne niebo oraz pełną piersią odetchnąć podczas wieczornych przechadzek. Pragniemy trwać w nietkniętym cywilizacją świecie i jednocześnie używać wszystkich udogodnień podawanych nam za sprawą cywilizacji.

Nie można ukryć, że jednym z najmocniej toksycznych i zarazem w najwyższym stopniu wielbionym przez człowieka wynalazkiem jest samochód. Fabrykanci pojazdów mechanicznych świadomi, jakie ryzyko powoduje ich produkt, starają się ulepszać go pod kątem nie tylko parametrów i wygody, lecz również co do jego sprzyjania naturze.
Jednym z najnowszych patentów jest system adblue, który podobnie jak przedstawiony do użytku w latach siedemdziesiątych katalizator, ma jako cel unieszkodliwianie tworzonych przez silnik spalin.

system adblue


System adblue ugruntowuje swe działanie na płynie, który redukuje przekazywane z silnika tlenki azotu do powietrza. Jest to ciecz totalnie nieszkodliwa dla środowiska i wprost dla prowadzącego. Nie jest także zbytnio drogi oraz angażujący w użytkowaniu samochodu. Jednokrotnie dolany płyn o wartości kilkudziesięciu złotych, starcza na kilkanaście tysięcy przebytych kilometrów.

Pomimo tego w społeczności części kierowców pojawił się protest wobec tego wynalazku. Ponawiającym się pytaniem, z którym spotykają się pracownicy serwisów automobilowych, jest to o emulator adblue. Dzieje się w ten sposób z racji oprogramowania komputerów pokładowych w autach zaopatrzonych w system adblue Po zużytkowaniu całej cieczy, nie pozwoli ono na uruchomienie silnika.

Multum niezadowolonych z takiego faktu kierowców zaczęło wykorzystywać emulator adblue, który oszukuje komputer auta oraz pozwala na jazdę mimo braku płynu.
Czy wyłączanie adblue jest właściwe? Zalety z niego płynące stanowczo przewyższają negatywne wymiary, w związku z tym niewielki wydatek nie powinien być w tym wypadku decydujący dla kierowców.