Co nam dają badania genetyczne

Badania genetyczne to specjalistyczny typ badań, związany z ludzkim DNA. Sięgniecie do fundamentów struktur ciała pozwala na szczegółowe określenie znacznej ilości rzeczy. Przeprowadza się je między innymi po to, aby stwierdzić, czy badana osoba jest nosicielem mutacji, mogącej powodować chorobę genetyczną, jest podatna na specjalny typ nowotworu.


Badania genetyczne pozwalają oszacować ryzyko określonej choroby nowotworowej, ale także powinno się pamiętać, że nawet wynik ujemny nie jest w stanie całkowicie wykluczyć zachorowania na raka. Na pojawienie się tej choroby ma nie tylko wpływ DNA, jednakowoż także styl życia badanego,np. palenie , żywienie się w niepożądany sposób, itp. Badanie genetyczne polega na teście informacji genetycznej, jaka może zostać pozyskana dzięki próbkom krwi lub śliny, Analizowana zostaje sekwencja materiału DNA – szuka się w niej zmiany mogące wpłynąć na rozrost schorzeń genetycznych.
Testy wykonać można na wiele typów nowotworów, z tej przyczyny jest duża szansa, że dowiemy się, co nam nie grozi. Badania genetyczne zalecane są przede wszystkim osobom, w których rodzinach pojawiały się choroby nowotworowe, a także tym, którym udało się przezwyciężyć raka. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby zrealizowała je postać bezapelacyjnie zdrowa, w której rodzinie nie zanotowano przypadków nowotworów – test tego rodzaju pozwoli określić jej ew. predyspozycję do zachorowania.


badania Prenatalne GENETYCZNE realizowane są odpłatnie przez laboratoria i specjalistyczne placówki. Poniektóre przypadki refundowane są przez NFZ – rejestr refundowanych badań genetycznych znajduje się w każdej jednostce lekarskiej prowadzące tego typu testy. Warto dostrzec, że oprócz samych badań genetycznych istnieją też poradnie genetyczne, adresowane przede wszystkim do rodziców dzieci. Trzeba je odwiedzić w przypadku nieprawidłowego rozwoju dziecka.