Bezpieczne ciężary

Problemy z wymianą koła, kiedy lewarek szwankuje, są znane wielu kierowcom. Jest to sytuacja dość uciążliwa i czasami nawet zmuszająca pechowca z tak drobnym problemem, zadzwonić po pomoc drogową. Co jednak mają zrobić tacy, którzy właśnie taką pomoc świadczą, a szwankuje im sprzęt? Podczas wykonywania pracy, która jest ich jedynym źródłem utrzymania? Oczywiście mogą się zabezpieczyć i kupić drugi, a jeżeli mieszkają gdzieś w okolicy Kielc, problem może wystąpić jedynie w tym, czy sprzedaż podnośników świętokrzyskie województwo może im w swych granicach zaoferować.
Czy będą zmuszeni pofatygować się po taki do sąsiedniego województwa? Jest to nie tylko bardzo mało prawdopodobne, ale wręcz niemożliwe. I istnieje na mniej więcej takiej skali prawdopodobieństwa, jak możliwość pracy bez takiego urządzenia w warsztacie samochodowym.
Bez niego, a nie mówimy tutaj o wymianach kół, ale o pracy z konserwacją oraz naprawą zawieszenia, nie mamy po co zakładać firmy, oferującej naprawę aut. Wymiana miski olejowej jest niewielką zamianą części samochodu, z poobijanej najczęściej na nową. Co jednak zrobić bez potężnego podnośnika, gdy trzeba wyjąć z maski silnik, przeznaczony do kapitalnego remontu? Jest to pytanie z rodzaju: retorycznych. Nic nie można w takim wypadku zrobić, bo każda czynność z udziałem wyłącznie ludzkich mięśni, nawet taka rokująca powodzenie operacji, naraziłaby ludzi na utratę zdrowia, a w najgorszym wypadku i życia.
Druga sprawa dotyczy użytkowania już zakupionego urządzenia. Zwykły lewarek, przydatny podczas wymiany koła, można obsługiwać bez specjalnego przygotowania, a instrukcję obsługi otrzymamy przy zakupie. W wypadku potężnego, unoszącego tony, urządzenia hydraulicznego, potrzebne jest przeszkolenie i zachowanie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Ani pracownik, ani jego szef, ani nawet klient warsztatu, nie chcą być świadkami wydarzenia, podczas którego niedbale lub niewłaściwie eksploatowany sprzęt zawodzi i dochodzi do wypadku, ze skutkiem zmiażdżenia nogi. Wtedy czeka już tylko utyskiwanie na los i obwinianie, najczęściej niesłuszne i nie tych naprawdę winnych.