Badania wizualne wykorzystywane w budownictwie

Wspomnieliśmy już, jak ważny jest w architekturze nasz wzrok i jak wiele z tego w jaki sposób patrzymy, zbadane jest empirycznie, a nie naukowo. Wiemy, że ciasne przestrzenie powodują u nas uczucie przytłoczenia, że lubimy ład, ale nie nudę, że denerwują nas zbyt wysokie budynki stłoczone obok bardzo niskich. Dużo wiemy na temat perspektywy i geometrii wykreślnej, potrafimy nawet wykreślać odpowiednie skróty perspektywiczne, przecięcia brył i tak dalej. Dowiedzieliśmy się jak kolory działają na psychikę i że naprawdę tak jest, że czerwony może nastrajać nas agresywnie, a błękit wyciszać. Rozszerzymy jednak teraz to, w jaki sposób nasz wzrok może nam się przydać.

Badania wizualne pozwolą określić stan obiektu

Za przykład po raz kolejny posłużyć mogą badania wizualne. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, są to badania pomagające określić powierzchniowe cechy tego, jaką jakość ma dany obiekt. Wyróżniamy dwa typy takich badań – bezpośrednie, które prowadzimy na powierzchniach, które są nam bezproblemowo dostępne i wtedy używać możemy naszego nieuzbrojonego oka, bądź wspomagać się mikroskopami i innymi tego typu urządzeniami. Czasami jednak musimy uciekać się do badań zdalnych – na przykład, kiedy strefy badane narażone są na jonizujące promieniowanie. Dzięki badaniom takim jak Visual Testing dowiadujemy się czy na powierzchni nie powstały jakieś niebezpieczne zniekształcenia czy nieciągłości zagrażające użytkowaniu obiektu, ale też bezpieczeństwie czy po prostu nie przeszkadzają w odbiorze wizualnym.
badania wizualne
Wiemy już zatem, jak nasze oko przydaje się w kwestiach technologicznych. Ludzie są wzrokowcami, więc bodźce przekazywane nam przez nasze oczy należą do tych najważniejszych. To, co przyniesie do naszego mózgu wzrok, może bardzo mocno odcisnąć się na psychice. Zwykły widok krwi potrafi sprawić, iż osoba oglądająca czerwony, ludzki płyn zemdleje, nie czując nawet jej zapachu bądź jakiegokolwiek bólu. Obrazy mogą jednak też wpływać pozytywnie – na przykład w momencie kiedy wizyta w kinie poprawi nam humor w naprawdę kiepski dzień.